Nowa opłata mocowa – co to oznacza dla Polskich rodzin? Sprawdź wysokość nowych opłat!

Opłaty za energię elektryczną w 2021 roku!

30 listopada 2020r. Urząd Regulacji Energetyki podał stawki opłaty mocowej – nowej opłaty, która od stycznia będzie widnieć na fakturach za energię elektryczną.

Pieniądze pochodzące z wyżej wymienionej opłaty przeznaczone zostaną na wsparcie elektrowni węglowych. Przewiduje się, że opłata mocowa ma pomóc zebrać w sumie 5,6 mld zł które zostały przyznane w ramach rynku mocy w aukcjach organizowanych w 2018 roku.

W praktyce przeciętna polska rodzina, nie wliczając podwyżek samej energii elektrycznej, zapłaci dodatkowo od 27,60zł do nawet 154,44zł w skali roku. Wysokość opłaty uzależniona jest przede wszystkim od zużycia energii, w ten sposób, osoba zużywająca:
– 500kWh w skali roku, zapłaci 2,30zł/miesięcznie
– od 500kWh do 1200kWh, zapłaci 5,51zł/miesięcznie
– od 1200kWh do 2800kWh, zapłaci 9,19zł/miesięcznie
– powyżej 2800kWh, zapłaci 12,87zł/miesięcznie

Opłatę mocową odczują przede wszystkim firmy. Cena energii w grupie taryfowej B, dotychczas wynosiła około 290-310zł/1MWh, oraz około 50-60zł opłat dystrybucyjnych. Z momentem wejścia ustawy w życie dodatkowy koszt wyniesie 76,20zł za każdą MWh pobraną w godzinach między 7:00 – 22:00. Oznacza to, że wysokość opłat dystrybucyjnych może wzrosnąć nawet o 100%, a co za tym idzie wzrost całego rachunku za energię elektryczną o nawet 20%.

Jak obniżyć koszty związane z energią elektryczną?

Możliwości tak naprawdę jest kilka, możemy na przykład znacząco zredukować zużycie energii – w praktyce jest to nie wykonalne, szczególnie dla firm.
Lepszym rozwiązaniem jest na przykład inwestycja w fotowoltaikę. W przypadku opłaty mocowej zredukujemy jej wysokość (opłata mocowa liczona jest tylko za energię pobraną z sieci), dobrze dobrana instalacja, szczególnie w okresie wiosenno-letnim może nam pokryć nawet do 100% dziennego zużycia energii elektrycznej, a nadwyżka wyprodukowanej energii wysłana do sieci, może być wykorzystana przez pozostałe okresy np. zimą (pozostaną jedynie koszty związane z dystrybucją energii).

Sprawdź koszt inwestycji w Odnawialne Źródła Energii!

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, zadamy Ci kilka wstępnych pytań, aby przygotować dla Ciebie spersonalizowaną ofertę. Pamiętaj, to nic nie kosztuje, nie obciążamy żadnymi kosztami za wykonanie wyceny wstępnej!

Po otrzymaniu wyceny wstępnej i jej akceptacji, odbywa się spotkanie, na którym zweryfikowane zostaną wszystkie informacje z wyceny wstępnej, wymiarowanie dachu oraz reszta niezbędnych ustaleń, a następnie podpisanie umowy oraz montaż instalacji.

Możesz również sprawdzić Naszą stroną na facebook 

Sprawdź !


     

    Dodaj komentarz